Aritmetika, číselné obory - výklad učivaPrirodzené čísla - výklad učivaVýklad učivaVytvorenie oboru prirodzených čísel do a nad milión

Vytvorenie predstavy o veľkých číslach

V dávnych časoch sa bohatý sedliak a chudobný roľník dohodli na prenájme polovice roľníkovej pôdy. Nájomné, ktoré žiadal roľník od sedliaka za pôdu sa sedliakovi zdalo nízke ba až smiešne a tak súhlasil. Prvý deň mal dať roľníkovi za pôdu 5 zrniek pšenice a každý ďalší deň dvojnásobok toho, čo v predošlý.

Čo myslíte, bolo to pre sedliaka výhodné?

Koľko zrniek pšenice musel dať roľníkovi po 10 dňoch?

Aby ste to ľahšie videli, skúste zadať do textového políčka počet dní a uvidíte, koľko zrna musel sedliak odovzdať za tento vami zadaný počet dní.

Počet dní:

Stretli ste sa už niekedy s veľkými číslami ako desaťtisíc, stotisíc, milión, …?

Ak áno, tak skúste do textového poľa napísať všetko na čo si spomeniete pri vyslovení takých veľkých čísel.

A na čo som si spomenul pri vyslovení čísel ja? Skúste sa pozrieť.

Poznáte Janka zo školy šikovných detí? Ešte nie? Nevadí, za chvíľu ho spoznáte a ak sa s ním skamarátite, tak vás bude sprevádzať počas celej prechádzky týmto matematickým sadom.

Prečo spomínam Janka? Minule som sa bol naňho pozrieť v škole a čo nevidím? Spadol mu na zem papierik a hneď ho schytili dvaja jeho spolužiaci a nešťastne ho roztrhli. Janko dostal bohužiaľ naspäť len časť papierika. Pomôžeme mu zistiť číselné údaje, ktoré sa mu takto stratili?

Roztrhnutý papierik.

Počet dní v roku 2009:
Polomer Zeme je km
Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je km.

Kontrola Správne riešenie      

Určite ste už v škole, doma alebo vonku s kamarátmi hovorili o našom krásnom Slovensku.

Viete s akými štátmi susedíme? A vedeli by ste zistiť i dĺžku štátnych hraníc s jednotlivými susednými krajinami? Počet obyvateľov v týchto krajinách alebo dokonca i rozlohu týchto štátov?

Určite by ste vedeli mnohé z týchto informácií.

Pozrite na nasledujúcu tabuľku a chýbajúce číselné údaje doplňte podľa údajov vo vašej encyklopédií alebo si pomôžte napr. vyhľadávačom Google.

Susedná krajina Počet obyvateľov Rozloha v km2 Spoločná hranica v km
Česká republika
Poľská republika
Ukrajina
Maďarská republika
Rakúsko

Vami zistené údaje si overte kliknutím na . Samozrejme, ak zistíte aktuálnejšie údaje, dajte mi vedieť.


Rudolf Zrebný

Som obyčajný človek, ktorý má rád matematiku. Aj to je dôvod, prečo som sa stal učiteľom matematiky a vo voľných chvíľach pracujem na webe pohodovamatematika.sk. Časť voľného času venujem tvorbe webových stránok a bicyklovaniu v prírode. Inak sa snažím väčšinu dňa prežiť s mojou krásnou rodinkou.