Hry s matematikou

Matematická hra – Získaj správny výsledok

Táto matematická hra kombinuje logiku, rýchlosť a kreativitu, zatiaľ čo hráči súčasne vyberajú karty s číslami a snažia sa dosiahnuť vygenerovaný výsledok čo najrýchlejšie. Poďme sa na to pozrieť.

Čo potrebujeme?

 • 4 veľké kartičky s väčšími číslami, napr. 20, 40, 60, 80 (pre max. 4 hráčov, ak chceme viac hráčov, tak zväčšíme počet kartičiek);
 • aspoň 4 sady kartičiek s číslami 1, 2, 3, …., 9, 10;
 • 1 čistý papier (napr. A4) pre každého hráča;
 • 1 pero pre každého hráča;
 • presýpacie hodiny.

Príprava na hru

Rozložte 4 veľké kartičky (čísla 20, 40, 60, 80) lícom nadol a zamiešajte ich. Ak čísla presvitajú na druhú stranu (ako mne 🤣), nevadí, v hre nám to nebráni.

Urobte to isté so všetkými malými kartičkami (čísla 1, 2, 3, …, 9, 10).

Hráči si striedavo vyberú najskôr jednu z veľkých karičiek a potom striedavo postupne z malých kartičiek tak, aby každý hráč mal 1 veľkú a 5 malých kartičiek. Pozor, nemôžu sa pozerať, aké čísla na nich majú.

Jeden z hráčov (napr. najmladší) vygeneruje 3-ciferné číslo. Buď pomocou hodu kockou 3-krát za sebou alebo aj výberom 3 malých kartičiek z tých, ktoré zostali (samozrejme okrem kartičky 10 😉).

A ten istý hráč môže spustiť aj časovač (presýpacie hodiny) s dohodnutým časom riešenia (napr. 5 minút – presýpacie hodiny 5 min. sa dajú kúpiť napr. na https://eshop.didactive.sk/presypacie_hodiny_5_min).

  A ideme sa hrať

  Po vygenerovaní trojciferného čísla každý z hráčov otočí lícom nahor svojich šesť kariet.

  Každý hráč sa musí dopracovať k vygenerovanému 3-cefernému číslu kombináciou svojich šiestich číselných kariet a ľubovoľnej zo štyroch operácií (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie). Číselné výrazy zapisuje na svoj čistý papier.

  Každá kartička môže byť použitá iba raz.

  Vyhodnotenie

  Víťazom je ten hráč, ktorý ako prvý dosiahne výsledok (dané 3-ciferné číslo), alebo hráč, ktorý je po stanovenom čase najbližšie. Niekedy je to fakt náročné 😉

   Čo dodať?

   Aj takáto jednoduchá hra ponúka zábavnú kombináciu matematického myslenia a hry. Či už ste matematikou nadšení alebo len hľadáte nový spôsob, ako sa zabaviť, táto hra je pre vás!

   Tipy:

   • Skúste vytvárať čo najrôznejšie matematické výrazy.
   • Majte prehľad o použitých kartách a operáciách.
   • Prispôsobte časový limit podľa zdatnosti hráčov.

   Rudolf Zrebný

   Som obyčajný človek, ktorý má rád matematiku. Aj to je dôvod, prečo som sa stal učiteľom matematiky a vo voľných chvíľach pracujem na webe pohodovamatematika.sk. Časť voľného času venujem tvorbe webových stránok a bicyklovaniu v prírode. Inak sa snažím väčšinu dňa prežiť s mojou krásnou rodinkou.